loading

Zanim odpowiemy sobie na pytanie o to, czy warto tuningować samochód zastanówmy się czym właściwie jest chip tuning. Chip tuning to tuning elektroniczny sterownika silnikowego, którego zadaniem jest poprawa parametrów silnika. Co należy rozumieć przez poprawę parametrów silnika? Przede wszystkim zwiększenie jego mocy, a w wielu przypadkach także ograniczenie spalania. Zwolennicy chip tuningu określają procedurę jako sposób na to, żeby cieszyć się szybkim, bezpiecznym i ekonomicznym samochodem.

Czy chip tuning rzeczywiście się opłaca?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie musimy wiedzieć, czego tak właściwie oczekujemy po chip tuningu auta. Może się bowiem okazać, że chip tuning nie będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem.

Kto będzie zadowolony z chip tuningu samochodu?

Kierowcy, którym zależy na przyroście mocy i momentu, a w rezultacie dynamicznym i bezpiecznym wyprzedzaniu innych użytkowników dróg z pewnością będą zadowoleni z przeprowadzonego tuning. Efektem ubocznym modyfikacji będzie w tym przypadku większa przyjemność z jazdy spowodowana nieco większym przeciążeniem przy ruszaniu i lepszą ogólną dynamiką pojazdu.

Jednocześnie warto mieć świadomość, że sinik po tuning wcale nie musi być mniej trwały czy bardziej awaryjny. Profesjonalnie przeprowadzony chip tuning pozwala cieszyć się lepszymi parametrami bez obaw o pracę silnika.

Dodatkowe korzyści z chip tuningu samochodu osobowego

Przyjemność z jazdy to nie jedyna korzyść płynąca z chip tuningu samochodu. Lepszy rozruch na ciepłym silniku, lepiej dopasowane wolne obroty, mniejsze zużycie paliwa… Korzyści płynących z tuningowania samochodu osobowego jest naprawdę sporo i to one w głównej mierze decydują o tym, że chip tuning się opłaca. Zwłaszcza teraz, kiedy producenci samochodów pozostawiają naprawdę spore rezerwy mocy silnika do zagospodarowania i wykorzystania. Oczywiście tuningowi powinna towarzyszyć większa świadomość kierowcy oraz czujność podczas jazdy – w końcu układ hamowania nie został „zachipowany”.